Fırsatlarımızdan Haberdar Olun.

Annenize zahmet olmasın diye, biz yaptık onun yerine...

 

Mevlana Yufka, yüzde 30 büyümeyi hedefliyor

Küçük bir atölyede 1999 yılında hizmete başlayan Mevlana Yufka, 2005 yılında Efeler’deki fabrikası ile hemen hemen tüm Ege Bölgesi’ne hizmet veriyor. Mevlana Yufka Genel Müdürü Resul Tuna, 2014’ün muhteşem bir yıl olmadığını belirterek, “Orta Doğu’daki iç savaştan dolayı piyasa biraz korkaktı. Buna rağmen yüzde 10-15 oranında bir büyüme sağladık. 2015 yılında, bu rakamı ikiye katlayarak, yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

 

ERİŞTE VE YUFKA EKMEĞİNDE İDDİALILAR

Yeni yılda yufkanın yanı sıra 3 farklı yöresel ürüne dikkat çekmeye hazırlanan Mevlana Yufka Genel Müdürü Tuna, “Annenize zahmet olmasın diye, biz yaptık O’nun yerine” sloganına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Annelerimizin yaptığı köy ekmeğini, yufka ekmeğini eski tadını kokusunu hatırlatmak, yaşatmak için ürünlerimizi kaliteli bir ambalajla sunuyoruz. Yöresel ürünleri unutturmamak istiyoruz. Diğer ürünümüz yöresel bir lezzet olan doğal erişte. Erişte yapımında sarı buğday unu kullanıyoruz, yumurtasını da en güzel şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bebekler için de tamamen sütle yoğrulmuş özel bir erişte üretiyoruz. Formunun korumak isteyen kadınları da düşünerek, tam buğday unundan kepekli erişte üretiyoruz.”

GÜNLÜK ÜRETİM KAPASİTESİ 3 TON

“2014 yılında işletmemizi yeniledik” diyen Resul Tuna, 400 metrekare olan işletmeyi 600 metrekareye çıkardıklarını ve 2015 yılında daha kaliteli üretim yapıp, bölgeyi geliştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Sektörde hizmet vermeye 1999 yılında başlayan Mevlana Yufka, günde 3 ton üretim kapasitesiyle ürünlerini en taze şekilde müşterileriyle buluşturuyor. (GAMZE KORKMAZ)

Resimler

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı